O oszustwach i nadużyciach w aktywacjach
28 lip 2023

O oszustwach i nadużyciach w aktywacjach

ZNASZ TO?
Imponująca liczba zgłoszeń, ale już nie tak duży wzrost sprzedaży; nawet 30% zarejestrowanych może nie mieć pokrycia w postaci zakupu!

„SPOSÓB” NA WYGRANĄ
Dla marki aktywacje sprzedażowe, takie jak loteria, czy konkurs to skuteczny sposób na wzrost sprzedaży. Dla niektórych użytkowników zaś – to skuteczny sposób na wzbogacenie się w nagrody… i nie zawsze jest to podyktowane szczęściem, czy kreatywnością. Bazując na naszych doświadczeniach widzimy, że procedery nadużyć, czy wręcz oszustw w aktywacjach potrafiły sięgać nawet 30%+! To już nie promil, a znaczące ilości.
A z czym się borykamy?

Po pierwsze: PODRABIANE PARAGONY „DIY”

Na czym to polega?
Uczestnicy zgłaszają do aktywacji wyrób paragono-podobny, który sami preparują na potrzeby aktywacji. Wygląda jak paragon, ale nie ma potwierdzenia w zakupie. Uczestników nie odstrasza fakt, że takie działanie – oprócz regulaminu – łamie przynajmniej kilka przepisów i jest zagrożone konkretnymi konsekwencjami karnymi

Fun fact:
Czasy korektora, nożyczek i klejów NIE minęły… jednak coraz częściej proceder preparowania paragonu przybiera dużo bardziej profesjonalne formy z wykorzystaniem programów graficznych.

Po drugie: DRUKOWANIE “PARA-PARAGONÓW”

Na czym to polega?
1/ drukowanie paragonów na odpowiednim papierze z danymi sklepu, który… nie istnieje.
2/ paragon z prawdziwej kasy fiskalnej z punktu sprzedaży, który… nawet nie ma szans być zatowarowany na zgłoszoną liczbę produktów (bo np. jest za mały).
W takich przypadkach paragon prawdziwy, ale… zakupu brak.

Fun fact:
Kiedyś wezwaliśmy uczestnika do fizycznej wysyłki paragonów. Wysłał przesyłkę kilkudziesięciu paragonów z jednej rolki… nawet nieoderwanych od siebie.

Po trzecie: ZWROTY PROMO PRODUKTÓW

Na czym to polega?
Tego rodzaju oszuści nadużywają praw konsumenckich do zwrotu pełnowartościowego towaru. Delikwent kupuje produkty promocyjne, zgłasza zdjęcie/skan paragonu do akcji, po czym produkty zwraca. Działa nie tylko kiedy ma się własny sklep, ale i w każdej sieci, która zwroty towaru przyjmuje

Fun fact:
Rekordzistka generowała 23 transakcje dziennie przez cały okres trwania akcji – paragony były potwierdzeniem realnego zakupu…jednak KAŻDY (!!!) został wycofany.

PODSUMOWUJĄC…

Te trzy rodzaje fraudów są najczęstsze, szczególnie jeśli chodzi o loterie i promocje sprzedaży. Czyli akcje, gdzie wygrana zależy wyłącznie od zakupu i szczęścia (lub dostępnej puli w przypadku nagród gwarantowanych). W konkursach kreatywnych tego typu fraudy są zdecydowanie rzadsze, bo jest to gra na jakość, a nie na ilość. Czy jest jakiś sposób na całkowite zabezpieczenie się przed takimi praktykami?

Całkowicie nie😊 Ale można zdecydowanie je ograniczyć poprzez wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń. Jednym z efektów jest mniejsza liczba zgłoszeń oraz świadomość, że są one prawdziwe. Zatem, jeżeli zależy nam jakościowym podejściu do aktywacji, z którego można wyciągać wnioski na przyszłość (aniżeli świetne wyniki wątpliwej ilości zgłoszeń do raportów) – warto rozważyć ich wdrożenie.

Real fact:
W jednej z organizowanych przez nas loterii osiągnęliśmy znacznie większe wzrosty sprzedaży niż poprzednia loteria przy… ok 25% mniejszej liczbie zgłoszeń.